Railsy mają coś w sobie! Kropka. Nikogo przekonywać nie będę. Sam widziałem po prostu kilka prezentacji, poczytałem kilka blogów, widziałem Railsy oraz Rubiego w akcji na videotutorialu, wygenerowałem sobie kilka prostych aplikacji i jestem zdeterminowany aby język Ruby oraz same Railsy poznać dokładnie.
Myślisz jak ja? Chcesz nauczyć się Railsów? Widzisz, mamy problem. Kilka miesięcy temu wyszła nowa wersja frameworka opatrzona numerkiem 2. Rails 2.0.x wprowadza trochę zmian, kilka nowości, trochę usprawnień i nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że parę rzeczy zostaje przeniesionych, inne się dewaluują, jeszcze inne całkowicie znikają. Framework nie do końca wierzy w ideę kompatybilności wstecznej. Problem jest, bo bodaj najlepsza dostępna obecnie na rynku książka "Agile. Programowanie w Rails" traktuje o Railsach w wersji 1.2.6. Początkujący programista może się zdziwić, że przykłady z pierwszych 170 stron książki w ogóle nie działają (dynamiczny scaffolding został usunięty z Railsów 2).
Pytanie pozostaje co zrobić? Na forum http://www.rubyonrails.pl temat był poruszony i większość osób zgodnie stwierdziła, że warto uczyć się Railsów z książek w wersji 1.2.6 i potem doczytać o zmianach, które zaszły w wersji drugiej. Myślę, że podejście to nie jest złe. Aby zainstalować Railsy w starszej wersji należy dodać jedną opcję więcej podczas instalacji:
gem install rails --version 1.2.6
To było proste. Jest jednak jeszcze jeden mały szczegół, o którym można zapomnieć. Tworząc nową aplikację railsową należy uwzględnić wersję. Tworząc przykładową aplikację Składnica (składnica = depot :) ) z książki "Agile. Programowanie w Rails", należy wywołać komendę rails z dodatkową opcją:
rails _1.2.6_ depot
Ja osobiście postanowiłem się uczyć Railsów z książki "Agile. Programowanie w Rails", z zainstalowanymi Railsami w wersji 2.0.2. Z większość zmian, które zaszły i o których mi wiadomo, jestem sobie w stanie poradzić:
* sqlite3 domyślną bazą danych zamiast mysql - wystarczy zainstalować sqlite3 i gotowe, nic strasznego
* brak scaffolding'u - dynamiczny scaffolding nie został tyle usunięty co przeniesiono go jako osobny plugin. Wystarczy uruchomić
script/plugin install scaffolding
aby przykład Składnica z książki APWR działał.
Zmian jest jeszcze zapewne trochę, ale myślę ze z pomocą google, poradzę sobie w trakcie napotykania problemów. Po przerobieniu APWR z pewnością przeczytam "The Ruby Way" autorstwa Obie Fernandez'a. Jedna z niewielu książek wchodząca daleko w szczegóły działania frameworka, a co ważniejsze opisującą Railsy w wersji 2.0.2.
sobota, 31 maja 2008
Nauka Rails - 1.2.6 vs 2.0.2
Tagi:
ruby on rails
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz