środa, 27 sierpnia 2008

Instalacja Oracle na Ubuntu

For English press http://paulszulc.wordpress.com/2009/05/25/installing-oracle-on-ubuntu/

Oracle to baza danych przez duże B i duże D. Wystarczy poczytać sobię trochę o architekturze Oracla, aby przekonać się czemu jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych baz w biznesie. Dotychczas (na studiach :) ) wiedza o bazach danych była mi na tyle potrzebna, co założyć bazę, stworzyć strukture (tabele, widoki, indexy) i na końcu zmapować to wszystko w jakis ORM (Hibernate czy inny TopLink). Ponieważ w pracy wymagają ode mnie troszkę większej wiedzy na temat Oracla i baz danych w ogólności, postanowiłem po godzinach przyjrzeć się tej bazie u siebie na mojej lokalnej maszynie.
Aby to uczynić należało wpierw bazę tą zainstalować, co okazało się względnie prostym zadaniem na systemie Ubuntu (obecnie w wersji 8.04). Kolejne kroki w wersji skróconej podaje poniżej:

1. Dodać nowe repozytorium

1.1 Do listy należy dodać deb http://oss.oracle.com/debian unstable main non-free. Można to zrobić wyklikując System->SoftwareSources->Third-Party Software (jak na poniższym obrazku) lub dodać wpis ręcznie do /etc/apt/sources.list - jak kto woli.

1.2 Dodać klucz publiczny, najprościej w konsoli wpisując

wget http://oss.oracle.com/el4/RPM-GPG-KEY-oracle  -O- | sudo apt-key add -
ale można oczywiście również wyklikać przez System->SoftwareSources->Authentication

2. Uruchomić instalację Oracla

Wystarczy teraz już tylko standardowe:

sudo apt-get install oracle-xe

i po wykonanej instalacji uruchomić program konfigurujący:

sudo /etc/init.d/oracle-xe configure

gdzie odpowiada się na cztery proste pytania: o port dla Oracle Application Express (defaultowo 8080), port do połączeń z bazą danych (defaultowo 1521), hasło dla administratora (użytkownika SYSTEM) oraz określa się czy baza ma uruchamiać się wraz z uruchamianiem się systemu.

I to tyle! Mamy działającą instancję Oracla. Możemy zacząć zabawę z systemem uruchamiając SQL*Plus'a lub application express (http://127.0.0.1:8080/apex).

1 komentarz:

Krzysiek pisze...

O jak miło.
Pamiętam jak walczyłem z klasycznym instalatorem, który na każdym systemie lubił sprawiać problemy, aż przy pierwszej okazji przesiadłem się na gotowy wirtualny system z preinstalowanym DB2.

Pozdrawiam,
Krzysiek